Severní pól ve Ždánicích

Severní pól ve Ždánicích 16. – 18. března 2018

My, zálesáci ze Studénky, jsme v pátek odpoledne vyrazili na dlouhou cestu do Ždánic, abychom se opět setkali s našimi vzdálenými kamarády. Těšili jsme se, jaký ten letošní Severní pól bude jarní, protože obvykle se tato akce koná v lednu. To jsme ještě netušili, jak si s námi pohraje počasí. Ještě cestou tam jsme narazili na zálesáky z Přerova a do ždánického domu dětí a mládeže, kde jsme byli ubytováni, jsme dorazili společně akorát na večeři. Po ní jsme byli rozděleni do skupin a mohli jsme vyrazit na noční hru po okolí. Jejím cílem bylo v daném čase najít různě bodovaná místa a zapsat si u nich schované šifry, které nás nakonec navedly na bonusovou kontrolku. Ještě tu noc začalo sněžit.

Ráno mrzlo, z nebe padaly jemné vločky a začalo celkem silně foukat. Všichni jsme se vydali k lesu, abychom společně s několika místními obyvateli uvařili z čerstvých surovin jejich tradiční kotlíkové jarní polévky na ohních. Soutěžili jsme ve skupinách, čí polévka bude chutnější. Mohli jste ochutnat gulášovou, česnekovou, houbovou polévku i zelňačku. Nutno dodat, že vítr postupně nabýval na síle, teplota šla dolů, zmrzlé prsty při krájení přestávaly poslouchat. Vaření začalo být nejen pro menší děti zkouškou jejich odhodlání.

Do vyhřátého domu jsme se vrátili akorát na oběd, trochu jsme si odpočinuli a už jsme byli postupně ve skupinách vysílání k dobytí severního pólu. Původní trasa vedla převážně ždánickým lesem a byla zkrácena, protože sníh s poryvy větru bodal nepříjemně do očí. Cestou jsme plnili několik úkolů – stavěli jsme například provizorní přístřešek z dek, překonávali jsme i s nosítky lanovou lávku, procházeli jsme poslepu bludištěm, stříleli jsme ze vzduchovky atd. Nakonec jsme všichni úspěšně severní pól dobyli a mohli jsme se ohřát a posilnit se při večeři. Zbylým večerem se pak nesl zvuk kytar a zpěvu, proběhlo vyhodnocení všech soutěží a nechyběly ani diplomy, upomínkové listy a samozřejmě sladké odměny. A protože skupiny byly od začátku tvořeny dětmi z různých zálesáckých středisek, vítězové byli ze Studénky, Přerova i Ždánic.

Ráno na nás čekalo už jen balení, úklid, loučení a dlouhá cesta domů. Musím dodat, že letošní Severní pól, i když proběhl až v březnu, byl díky zasněžené krajině, větru a mrazu docela věrohodný 

Děkujeme městu Studénka za poskytnuté finanční prostředky.

Kvítko, člen zálesáckého střediska CH.A.O.S. Studénka