Tajuplná prohlídka hřbitova

Bylo 27. 9. 2015 a k obzoru stoupal zářící úplněk. Schylovalo se k deváté hodině večerní, když se děti, rodiče a ostatní členové zálesáckého sdružení CH.A.O.S. Studénka seřadili na schodech vedoucích k branám hřbitova. Tam na nás již čekala mrtvá nevěsta a hrobník, jakožto naši průvodci pro dnešní noc.

Na začátku prohlídky dostaly malé děti a ti, co se báli, amulety proti nadpřirozeným stvořením, která se prý na hřbitově volně potulují. A úderem kostelního zvonu započala prohlídka. Ta spočívala v několika zastaveních u vybraných hrobů a byla doprovázena zajímavými příběhy. Slyšeli jsme povídání o starém hrobníkovi, který rád hrává karty (údajně i po smrti), o místním katovi pohřbeném pod třináctým schodem, o tajném tunelu z domu obchodníka a mnohé další. Všechny historky byly zajímavé jak pro ty nejmenší, tak i pro ty největší. Vyprávění hrobníka a mrtvé nevěsty bylo přerušováno jen zvuky zvonu z nedalekého kostela a vše doplňovala nádherná scenérie nočního hřbitova zalitého úplňkem.

Ke konci prohlídky byla uspořádána soutěž o to, jestli děti poznají, která z mnoha historek byla smyšlená. Bohužel při dohadování byli rychlejší rodiče, a tak soutěž vyhráli.  Celé povídání o hřbitově a jeho nájemnících trvalo hodinu, a kdo na něm nebyl, promeškal jedinečnou akci, která už se nemusí opakovat.

 

Danek Gold